VOLVO 780 2.0L Turbo 5MT RWD (200 HP)
1986–1990
197
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1986cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2771mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Hr 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |