VOLVO 780 2.4L Turbo Diesel 4MT RWD (122 HP)
1986–1990
120
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2383cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2771mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |