VOLVO 780 2.5L Turbo 4AT RWD (165 HP)
1986–1990
163
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2458cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2771mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Hr 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |