VOLVO 850 Estate R 2.3i Turbo 4AT (241 HP)
1994–1996
237
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2319cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 960L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |