VOLVO 850 Estate 2.0L 5MT FWD (126 HP)
1993–1997
125
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4710mm |
| Width | 1759mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1374kg |
| Boot Capacity | 960L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |