VOLVO 850 Estate 2.3L Turbo 5MT FWD (226 HP)
1993–1997
223
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2319cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 223bhp |
| Power | 166kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4710mm |
| Width | 1759mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1413kg |
| Boot Capacity | 960L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |