VOLVO 850 Estate 2.5L TDI 4AT FWD (140 HP)
1993–1997
138
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2461cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4710mm |
| Width | 1759mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1473kg |
| Boot Capacity | 960L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |