VOLVO 850 R 2.3i Turbo 5MT FWD (240 HP)
1994–1996
237
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2319cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1441kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |