VOLVO 850 2.5L TDI 5MT FWD (140 HP)
1992–1997
138
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2461cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4660mm |
| Width | 1759mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1431kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |