VOLVO 940 Estate 2.0L Turbo 5MT RWD (155 HP)
1990–1998
153
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1986cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1393kg |
| Boot Capacity | 991L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |