VOLVO 940 Estate 2.3L 4AT RWD (116 HP)
1990–1998
114
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2316cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1409kg |
| Boot Capacity | 991L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |