VOLVO 940 Estate 2.3L 5MT RWD (131 HP)
1990–1998
129
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2316cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4810mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2770mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 991L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |