VOLVO 940 Estate 2.4L D 4AT RWD (122 HP)
1990–1998
121
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 991L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |