VOLVO 940 Estate 2.4L D 5MT RWD (82 HP)
1990–1998
80
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2383cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1404kg |
| Boot Capacity | 1019L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |