VOLVO 940 2.4L D 5MT RWD (82 HP)
1990–1997
80
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2383cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1387kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |