VOLVO C30 1.6L D2 6MT FWD (115 HP)
2009–2013
113
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1373kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |