VOLVO C30 1.8L 5MT FWD (125 HP)
2006–2009
123
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1327kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |