VOLVO C30 2.0L Ethanol/Petrol 5MT FWD (145 HP)
2009–2013
143
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
30.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.1mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1327kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |