VOLVO C30 2.4L 5MT FWD (170 HP)
2006–2009
168
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1406kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |