VOLVO C30 2.5L T5 5AT FWD (230 HP)
2006–2009
227
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2521cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1346kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |