VOLVO C40 Recharge 78 KWh (408 HP)
2021–
4.9
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 2035mm |
| Height | 1582mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |