VOLVO C70 Convertible 2.0L T 5MT FWD (163 HP)
1999–2005
161
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4720mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Kerb Weight | 1576kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |