VOLVO C70 Convertible 2.4L T 5AT FWD (193 HP)
1999–2005
190
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4720mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Kerb Weight | 1597kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |