VOLVO C70 2.4i 5AT FWD (170 HP)
2005–2013
168
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1775kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |