VOLVO C70 2.4L 5AT FWD (140 HP)
2005–2013
138
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |