VOLVO P1800 1.8
1961–1973
97
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1782cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1676mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 425L |