VOLVO S40 2.0 T 5MT FWD (160 HP)
1996–2000
158
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1948cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4480mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |