VOLVO S40 T4 5MT FWD (200 HP)
1996–2000
197
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1855cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4480mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |