VOLVO S60 Cross Country 2.5L T5 6AT AWD (254 HP)
2015–2018
251
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 251bhp |
| Power | 187kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1684kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |