VOLVO S60 R 2.5 T5 6MT (300 HP)
2003–2004
295
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2521cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1589kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |