VOLVO S60 2.0L T 5MT FWD (180 HP)
2008–2010
177
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4602mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |