VOLVO S60 2.0L T4 8AT AWD (190 HP)
2018–
187
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |