VOLVO S60 2.0L T5 8AT AWD (250 HP)
2018–
247
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |