VOLVO S60 2.0L T5 8AT FWD (245 HP)
2013–2018
241
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |