VOLVO S60 2.0L T6 TwEn 8AT AWD (340 HP)
2018–
250
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 250bhp |
| Power | 186.1kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |