VOLVO S60 2.0L TwEn T8 AWD (390 HP)
2018–
299
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
147
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 299bhp |
| Power | 222.9kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 147mpg |
| Combined | 1.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |