VOLVO S60 2.4D 5MT FWD (126 HP)
2008–2010
125
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4602mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |