VOLVO S60 2.4D 6MT FWD (163 HP)
2008–2010
161
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4602mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |