VOLVO S60 2.4L 5AT FWD (140 HP)
2008–2010
138
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4602mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |