VOLVO S60 2.4L D5 AWD 6MT (205 HP)
2010–2013
202
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1599kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |