VOLVO S60 3.0L T6 6AT AWD (305 HP)
2010–2013
300
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1711kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |