VOLVO S70 2.0L 20V Turbo 4AT FWD (226 HP)
1997–2000
223
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 223bhp |
| Power | 166.2kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4720mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |