VOLVO S70 2.0L 5MT FWD (126 HP)
1997–2000
125
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4720mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Kerb Weight | 1386kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |