VOLVO S70 2.3L T5 5MT FWD (241 HP)
1997–2000
237
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2319cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4720mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Kerb Weight | 1432kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |