VOLVO S70 2.4L 5MT FWD (140 HP)
1997–2000
138
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2435cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4720mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Kerb Weight | 1391kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |