VOLVO S80 1.6L Drive 6MT (115 HP)
2009–2016
113
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |