VOLVO S80 1.6L T4F E85 6MT (180 HP)
2009–2016
178
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |