VOLVO S80 2.0F E85 5MT (145 HP)
2009–2016
143
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |