VOLVO S80 2.0L 6MT FWD (145 HP)
2006–2008
143
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1527kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |