VOLVO S80 2.0L D3 6MT (136 HP)
2009–2016
134
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1522kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |